Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | Without Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Samsung Galaxy S20 FE 5G 8/128Pre-owned
Cloud Navy| official| 128GB
৳24499 Tk
The Samsung Galaxy S20 FE 5G features a 6.5-inch Super AMOLED display, Snapdragon 865, and 5G support. With its triple cameras, 4500 mAh battery, and IP68 rating, it combines flagship features at a competitive price.
Status :
Out Of Stock
Warranty :
7 days replacement guaranty 6 month service warranty
128GB
8GB
Region:official
specifications
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+ |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~407 ppi) |
| Dimensions | 159.8 x 74.5 x 8.4 mm |
| Weight | 190 grams |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, eSIM supported) |
| OS | Android 10, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Network | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Memory | 128GB storage, 8GB RAM (Expandable up to 1TB via microSD) |
| Main Camera | Triple: 12 MP (Wide), 8 MP (Telephoto, 3x optical zoom), 12 MP (Ultrawide); 4K video recording |
| Selfie Camera | 32 MP (Wide); 4K video recording |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Compass, Barometer |
| Battery Info | 4500 mAh, 25W fast charging, 15W wireless charging, 4.5W reverse wireless charging |
| Other Features / Info | Stereo speakers, IP68 water/dust resistance, Samsung DeX support, available in various vibrant colors |




